Hirscher má rekordný šiesty veľký glóbus: Išiel som na hranici

04.03.2017 Celý región

Kranjska Gora 4. marca (TASR) - Rakúsky lyžiar Marcel Hirscher sa stal rekordný šiestykrát celkovým víťazom Svetového pohára. Zisk veľkého krištáľového glóbusu spečatil v sobotu triumfom v obrovskom slalome v Kranjskej Gore a zároveň si zabezpečil štvrtý malý glóbus za prvenstvo v hodnotení disciplíny. V súčte oboch kôl predstihol Nóra Leifa Kristiana Haugena o 46 stotín sekundy, tretí skončil Švéd Matts Olsson (+0,67).

Hirscher už v prvom kole predviedol dravú jazdu s minimom chýb, bol najrýchlejší na všetkých medzičasoch a vypracoval si priepastný náskok 96 stotín sekundy na Nóra Henrika Kristoffersena. V druhom panovali mimoriadne náročné podmienky s hmlou a dažďom a preteky museli dvakrát na niekoľko minút prerušiť. Rakúšan si napriek zhoršujúcej sa mäkkej trati a slabej viditeľnosti prvú priečku ustrážil a už pred finále SP v americkom Aspene si zabezpečil celkové prvenstvo. Pred Nórom Kjetilom Jansrudom má päť pretekov pred koncom seriálu nedostihnuteľný náskok 504 bodov, pred Kristoffersenom 508. Z podmienok vyťažil Haugen, ktorý sa na druhú priečku vyšvihol z dvanástej po prvom kole.

Dvadsaťosemročný Hirscher vybojoval veľký glóbus šiestykrát za sebou. Osamostatnil sa tak na čele historických tabuliek, luxemburský reprezentant Marc Girardelli ich v kariére nazbieral päť. "Neboli to jednoduché preteky. Snažil som sa vydať zo seba maximum, i keď bolo náročné čakať hore na štarte tak dlho v daždi. Dostalo sa mi do uší, že mám na Leifa Kristiana k dobru 1,7 sekundy, napriek tomu som musel ísť na plný plyn. Jazdil som na hranici svojich možností. Vyšlo to, som šťastný, musím sa poďakovať celému tímu," povedal v cieli Hirscher, ktorý malý glóbus za obrovský slalom predtým získal v rokoch 2012, 2015 a 2016. V Kranjskej Gore sa mu už tradične darí, pri osemnástich štartoch sa až dvanásťkrát dostal na pódium. V sobotu zaznamenal 44. triumf v pretekoch Svetového pohára. V nedeľu môže pridať malý glóbus aj za slalom.

Do druhého kola sa medzi elitnú tridsiatku neprebojoval ani jeden z dvojice slovenských reprezentantov. Andreas Žampa obsadil v prvom kole 42. miesto s mankom 3,91 s na Hirschera, Martin Hyška skončil na 58. priečke (+8,07).

Obrovský slalmom mužov v Kranjskej Gore:

1. Marcel Hirscher (Rak.) 2:24,31 min, (1:11,63/1:12,68), 2. Leif Kristian Haugen (Nór.) +0,46 (1:13,32/1:11,45), 3. Matts Olsson (Švéd.) +0,67 (1:12,94/1:12,04), 4. Manuel Feller (Rak.) +0,75, 5. Felix Neureuther (Nem.) +0,92 a Stefan Luitz (Nem.) +0,92, 7. Florian Eisath (Tal.) +1,01, 8. Elia Zurbriggen (Švajč.) +1,08, 9. Roland Leitinger (Rak.) +1,27, 10. Loic Meillard (Švajč.) +1,30,... nepostúpili do 2. kola: 42. Andreas ŽAMPA, 58. Martin HYŠKA (obaja SR)